[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 4، شماره 2 - ( 4-1394 ) ::
جلد 4 شماره 2 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان‎درمان گروهی مبتنی بر تحلیل رفتار متقابل بر طرحواره‎های هیجانی معتادین در حال ترک
علی رضا آقا یوسفی1، عارفه منجم2
1- دانشیار، گروه روان‌شناسی، دانشگاه پیام نور، قم، ایران.
2- 2دانشجوی دکتری تخصصی، روانشناسی، گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران.
چکیده:   (6397 مشاهده)

مقدمه: سوءمصرف مواد یک اختلال عودکننده مزمن است و یکی از ویژگی‌هایی که در آن تجربه می‌شود هیجانات ناسازگار است. یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهند که مؤلفه‌های هیجانی نقش‌ محوری در وسوسه مصرف مواد دارند. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی درمان گروهی تحلیل رفتار متقابل بر تعدیل و کاهش طرح‌واره‌های هیجانی معتادین در حال ترک بود. مواد و روش‌ها: پژوهش مورد نظر از نوع روش‌های آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون، با گروه کنترل است. جامعه پژوهش عبارت بودند از: کلیه مردان معتادی که در سال 1393 به کلینیک‌های ترک اعتیاد شهر تهران مراجعه کرده بودند. تعداد 30 نفر از افراد وابسته به مواد با استفاده از روش‌ نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به تصادف به یکی از گروه‌های آزمایش و کنترل تخصیص یافتند. درمان گروهی تحلیل رفتار متقابل طی 10 جلسه (هر جلسه 90 دقیقه) انجام شد. داده‌ها با سطح اطمینان 0/95 به کمک نرم‌افزار آماری IBM SPSS 16 و با روش آماری تحلیل کوواریانس چندمتغیره مانکووا تحلیل شدند. یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس حاکی از آن بود که درمانگری تحلیل ‌رفتار متقابل می‌تواند در کاهش طرح‌واره‌های ‌هیجانی‌ ناسازگار اعتباریابی، نشخوار ذهنی، گناه، غیرقابل‌کنترل بودن، سرزنش، تلاش برای منطقی بودن، دیدگاه ساده‌انگارانه نسبت به هیجانات، پذیرش هیجانات، توافق و افزایش خودآگاهی هیجانی، قابل‌فهم و درک بودن هیجانات، ارزش‌های برتر و ابراز احساسات در گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل مؤثر است (0/05 ≥ p). نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه افراد وابسته به مواد بیشتر در معرض هیجانات منفی قرار دارند، بنابراین؛ در چنین موقعیت‌هایی احتمالاً بدون برنامه و به‌صورت تکانشی عمل می‌کنند. بنابراین، آموزش تحلیل رفتار متقابل به این افراد می‌تواند میزان کنترل آن‌ها را در موقعیت‌های استرسزا بالا ببرد.

واژه‌های کلیدی: طرح‌واره‌های هیجانی، تحلیل رفتار متقابل، افراد وابسته به مواد، ترک اعتیاد، مردان
متن کامل [PDF 939 kb]   (2422 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصيل |
دریافت: 1393/12/11 | پذیرش: 1394/2/20 | انتشار: 1394/4/14
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHAXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Effectiveness of Group Therapy Based on Transactional Analysis on Withdrawing Addicts' Emotional Schemas . JPMed 2015; 4 (2)
URL: http://jpmed.ir/article-1-343-fa.html

آقا یوسفی علی رضا، منجم عارفه. اثربخشی روان‎درمان گروهی مبتنی بر تحلیل رفتار متقابل بر طرحواره‎های هیجانی معتادین در حال ترک. نشریه طب انتظامی. 1394; 4 (2)

URL: http://jpmed.ir/article-1-343-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 4، شماره 2 - ( 4-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه علمی پژوهشی طب انتظامی Journal of Police Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4570